bel fıtığı

Bel fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki diskin yırtılması ile oluşur. Diskin yırtılması ile bölgede bulunan sinirlere bası meydana gelir. Sinirlere bası nedeniyle bel fıtığında en sık görülen şikayet bel ve bacaklara vuran ağrıdır. Oluşan bu ağrı ile beraber bacaklarda uyuşma, güç kaybı ve refleks kayıpları ortaya çıkabilir.  Tedavi edilmez ise ilerleyen dönemde bacak kaslarında atrofi yani zayıflama da görülebilir.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Yaşlanma tüm dokularda olduğu gibi omurlar arasında bulunan disklerde de yıpranma ve de jenerasyona (bozulma) neden olur. Disklerde oluşan bozulma, disklerin esnekliğini azaltır. Oluşan bu durum diskleri daha küçük bir gerilme veya bükülme ile yırtmaya eğilimini artırır. Yırtılmaya eğilimli hale gelen disk yapısı yırtıldığında da bel fıtığı oluşur.

Bel Fıtığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Disklerdeki yırtılmayı ve bel fıtığı oluşumunu tetikleyen bazı faktörler vardır. Bunların en önemlilerinden biri de sırt kaslarınızı kullanarak büyük, ağır nesneleri kaldırma işlemidir. Düşme veya darbe gibi travmatik olaylar da fıtık oluşmasına neden olabilir.

Fıtık sorunu yaşama oranı bazı meslek gruplarında daha fazladır. Özellikle ağır yük taşıyan, uzun süre otomobil kullanan ve masa başında sürekli oturan mesleklerde bel fıtığının gelişme oranı oldukça yüksektir.

Toplumun büyük bir kısmı hayatının belli bir döneminde bel ağrısı sorunu yaşayabilir. Bu kişilerin çoğu tedavi alsa da almasa da ağrısı geçebilir. Ancak bu hastaların az bir kısmında bel fıtığı gelişir.

Fıtığın gelişmesi erkek-kadın arasında fark yoktur. Ancak kadınlarda hamilelik esnasında aşırı kilo alınması sonucu bel omurlarındaki basınç artar ve bel fıtığına yakalanma riski yükselir. Şişman insanlarda fıtık daha yüksek oranda görülür. Sigara içiliyor olmasının da bel fıtığına olumsuz etkileri vardır.

Bel Fıtığının Başlangıcı ve Seyri Nasıl Olur?

Bel fıtığı, aniden oluşabileceği gibi yavaş yavaş da oluşabilir. Ani başlangıçlı bel fıtıklarında genellikle ağır kaldırma veya travma gibi sebepler vardır.  Hastaların çoğunda birkaç ayda bir olan ve kısa sürede kendiliğinden düzelen ağrılı bel tutulması atakları oluşur. Bu ataklar hastalar tarafından pek önemsenmez. Ama en sonunda bu hastalarda bel fıtığı oluşur. Doktora başvuran hastaların büyük kısmında daha önce birçok kez ağrılı bel tutulması hikayesi vardır.

Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Teşhisi hastanın muayenesi ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak kullanılmaktadır. Manyetik Rezonans (MR) ile bel fıtığı tespit edilebilmekte ve bel fıtığının derecesi de belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de tanı için kullanılabilmektedir. Ancak bel fıtığının teşhisinde önemli hastanın muayenesidir.

Bel Fıtığının Oluşmasını Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bel fıtığının oluşmasını engellemek için öncelikle kilo almamak gerekir. Çünkü fazla kilolar bel omurlarına karşı oluşan basıncı artırır ve bel fıtığının oluşma riskini yükseltir.

Diğer bir belde fıtık oluşma sebebi ise hareketsiz yaşamdır. Düzenli egzersiz yapan kişilerde bel fıtığına daha az rastlar. Yine bel ve karın kasları gelişmiş kişilerde de bel fıtığına daha az rastlar.  Çünkü vücut ağırlığını sadece omurga taşımaz. Karın kasları, sırt ve belde omurga boyunca uzanan kaslar da vücut ağırlığını taşır. Kasların yeterince güçlü olmadığı durumlarda kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurga üzerine biner. Dolayısıyla yük disklerin üzerine biner ve fıtıklaşmalara neden olur.

Ayrıca fıtık olmamak için günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun olarak hareket edilmelidir. Örneğin, yerden bir yük kaldırılması gerektiğinde dizler kırılarak, çökmeli yük öyle kaldırılmalıdır. Bel fıtığına yol açan benzer risk faktörlerini ortadan tamamen kaldırmak için çocukluk çağından itibaren eğitimler ve düzenli bel egzersiz yapma alışkanlığı verilmesi önemlidir.

Bel Fıtığının Tedavi İçin Uygulana Yöntemler

Belde görülen fıtığın tedavisi için bel fıtığı tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

5/5 (1 Review)