diz ağrısı tedavisi

Diz Ağrısı Tedavisi

Diz ağrısı tedavisi birçok yöntemi içerisinde barındıran bir süreçtir. Diz eklemi günlük yaşamda çok sık kullanılan bir yapıdır. Bu nedenle yaralanma, incinme ve yıpranma ihtimali çok fazladır. Diz ekleminin karmaşık bir yapısı vardır. Bu yapılar nedeniyle farklı sorunlar görülebilir. Diz ağrısının en sık nedenlerinin başında osteoartrit (dizde artroz, kireçlenme) bulunur ve bu durum yaşlılarda daha sık karşımıza çıkar. Yaşla birlikte dizin iç yapısında yıpranma oluşur. Ayrıca aşırı kilo, mesleki nedenler, romatizmal hastalıklar, mikrobik hastalıklar da kireçlenmeye zemin hazırlar. Diz kireçlenmesi olan hastalarda hareket ile artan ve dinlenme ile azalan ağrı görülür. Ağrı dışında dizde tutukluk hissi, diz ekleminden ses gelmesi, dizde şişlik, ilerleyen dönemlerde diz hareketlerinde kısıtlılık görülebilir. Diz ekleminde menisküs yırtıkları, diz bağlarında incinmeler, patellofemoral ağrı sendromu, iltihaplı eklem romatizmaları gibi hastalıklardan kaynaklanan ağrı görülebilir. Ayrıca kalça ve ayak bileği gibi komşu eklemlerden de yayılan ağrılar dizde görülebilir.

Diz Ağrısı Tedavisi İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Günlük yaşamda, ara ara zorlanmalara bağlı diz ağrıları yaşanabilir. Ancak aşağıdaki durumlarda diz ağrılarının tedavisi için mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

  • Düşme ve travma varsa
  • Eklemde şişlik ve kızarıklık bulunuyorsa
  • Eklemde hareket kısıtlılığı bulunuyorsa
  • İstirahatle geçmeyen ağrı varsa

Diz Ağrı Tanısı Nasıl Konulur?

Fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak tanı konulur.

Diz Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Diz ağrınızın tam olarak nedenine bağlı olarak diz ağrısı tedavisi içeriği değişecektir.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz ağrıyı hafifletmek ve romatoid artrit veya gut gibi altta yatan rahatsızlıkları tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir.

Fizik Tedavi

Dizinizin çevresindeki kasları güçlendirmek onu daha stabil hale getirecektir. Bu amaçla fizik tedavi uygulanabilir. Bazı durumlarda diz eklemini korumak ve desteklemek için farklı tipte ateller de kullanılabilir.

Diz Eklemi Enjeksiyonları

Bazı durumlarda, doktorunuz ilaçları veya diğer maddeleri doğrudan diz ekleminin içine enjekte etmeyi önerebilir. Bu amaçla kullanılan maddeler aşağıdadır.

  1. Kortikosteroidler: Kortikosteroid ilacının diz ekleminize enjekte edilmesi, artrit alevlenmesinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve birkaç ay süren ağrı rahatlaması sağlayabilir.
  2. Hiyalüronik asit: Doğal olarak eklemleri yağlayan sıvıya benzer kalın bir sıvı, hareketliliği iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek için dizinize hiyalüronik asit enjekte edilebilir. Altı ay süren ağrıda rahatlama sağlayabilir
  3. PRP: PRP, enflamasyonu azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için ortaya çıkan birçok farklı büyüme faktörünün bir konsantrasyonunu içerir. Bu tip enjeksiyonlar, genç insanlarda ve hafif artritli kişilerde daha faydalıdır.

Diz Ağrısı Tedavisi İçin Cerrahi Müdahale

Ameliyata ihtiyaç duyabileceğiniz bir sakatlık varsa ameliyat önerilir. Ameliyat seçenekleri şunlardır.

  1. Artroskopik cerrahi.
  2. Kısmi diz protezi ameliyatı.
  3. Total diz replasmanı
0/5 (0 Reviews)