Ozon Tedavisi Koronavirus Salgınından Korunmada ve Tedavisinde Kullanılabilir

Koronavirüs önceden kuşlarda ve memelilerde enfeksiyonlara neden olduğu biliniyordu. Ancak son yıllarda insanları da enfekte edebildikleri gösterilmiştir. Hatta insanlarda koronavirüs salgınlara neden olmuştur.

Yeni koronavirüs (COVID-19) salgını ilk olarak Güney Çin’deki Guangdong Eyaleti’nde tespit edildi. Sonrasında tüm dünyaya yayıldı ve çok ciddi bir sağlık tehditti haline geldi.

Solunum problemlerine neden olmasının yanı sıra ishal, yorgunluk, böbrek yetmezliği ve hatta ölüme dahi neden olabilmektedir. Bu virüse karşı ölüm oranı hastanın yaşına bağlı olarak değişmekle birlikte, yaşlılar en riskli ve savunmasız durumda olan hasta grubudur (1, 2. 3).

Bu virüse (COVID-19) karşı özel bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Çoğu olgularda zamanla belirtiler kendiliğinden kaybolur. Teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtiler hafifler.

Hastalık belirtileri soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka bir hekime danışılması gerekir (3, 4).

COVID-19 salgını ile mücadele tüm dünyada halen devam etmektedir. Ancak tedavi için kesin bir yöntem henüz bulunamamıştır. Ozon tedavisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bu amaçla yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz (5).

Yine ozonun bakteriler, virüsler ve mantarları öldürdüğü de bilinmektedir. Virüsler üzerine etkisini zarf olarak isimlendirilen yapılarını bozarak yapmaktadır. Bu yapı olmadan virüsler çoğalıp, enfeksiyon oluşturamaz.

Böylece virüsler etkisiz hale getirilmiş olur. Ozon gazının koronavirüs’ü de yok edebildiğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır (6, 7).

Sonuçta; yukarıda anlatılan etkilerinden dolayı ozon tedavisi koronavirus salgınından korunmada ve oluşan koronavirus enfeksiyonunun tedavisinde standart tedavi rejimlerine ek olarak kullanılabilir.

Ozon Tedavisi
Ozon Tedavisi
Doç. Dr. Habib Bostan
2020-04-17
Ozon Tedavisi Yararları Kullanıldığı Hastalıklar Etkileri Hücreler giden kan miktarını artırır Güçlü bir antimikrobiyaldir Bağışıklık sistemini düzenler Metabolizmayı hızlandırır Dolaşım sistemi bozukluklarını düzenler Vülcudun oksijen kapasitesini artırır Tansiyonu düzenler Eklem ağrılarını tedavi eder Cilt yenilenmesini sağlar Kan ve lenf sistemini temizler Kronik yorgunluğu giderir Cinsel istek ve performansı artırır Şeker hastalığı Fibromiyalji Kronik Yorgunluk Gut KOAH Diyabetik ayak Crohn hastalığı

Kaynaklar


  1. Schoeman D, Fielding BC. Coronavirus envelope protein: current knowledge. Virol J. 2019 May 27;16(1):69.
  2. Patrucco F, Gavelli F, Shi R, De Vita N, Pavot A, Castello LM, Ravanini P, Balbo PE. Coronavirus disease 2019 outbreak. Panminerva Med. 2020 Mar 23. doi: 10.23736/S0031-0808.20.03897-5. [Epub ahead of print]
  3. Giwa AL, Desai A, Duca A. Novel 2019 coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19): An updated overview for emergency clinicians. Emerg Med Pract. 2020 May 1;22(5):1-28.
  4. De Salazar PM, Niehus R, Taylor A, Buckee CO, Lipsitch M. Identifying Locations with Possible Undetected Imported Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Cases by Using Importation Predictions. Emerg Infect Dis. 2020 Mar 24;26(7).
  5. Scassellati C, Ciani M, Galoforo AC, Zanardini R, Bonvicini C, Geroldi C. Molecular mechanisms in cognitive frailty: potential therapeutic targets for oxygen-ozone treatment. Mech Ageing Dev. 2020 Mar; 186:111210. doi: 10.1016/j.mad.2020.111210. Epub 2020 Jan 23.
  1. James B. Hudson, Manju Sharma, and Selvarani Vimalanathan. Development of a Practical Method for Using Ozone Gas as a Virus Decontaminating Agent. Ozone: Science & Engineering, 31: 216–223
  1. Gérard V, Sunnen MD. SARS and ozone therapy: Theoretical considerations. Available from: http://www.triroc.com/sunnen/topics/sars.html. [cited in 2003]
5/5 (1 Review)