Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon tedavisi nasıl yapılır yazımızda torbalama yöntemi ile ozon tedavisi uygulamasını anlatmayı hedefledik. Ozon tedavisi bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına katkıda bulunmaktadır. Romatizmal hastalıkların tedavisinde de uygulanan ozon terapisi, dolaşım bozukluklarını tedavi yöntemi olarak da tercih edilmektedir.

Medikal ozon terapi damar hastalıkları tedavisinde ve kronik yorgunluk tedavisinde oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Torbalama Yöntemiyle Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ekstremitelerde bulunan ve iyileşmeyen yara gibi durumlarda, hasarın bulunduğu bölgeye ozon lokal olarak uygulanır. Torba içine alınan ekstremiteye ozon gazı direkt olarak verilir.

Bu yöntem bölgede bulunan enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmakla kalmayıp yaranın da iyileşmesini hızlandırır. Majör ozon terapisiyle beraber uygulandığında çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Ekstremite Torbalama Nedir?

Ekstremite torbalamada ozon gazı doğrudan cildin etkilenen bölgesine uygulanır. Kol veya bacak gibi uzuvlara torbadaki küçük bir açıklıktan ozon gazı verilir.

Ekstremite Torbalaması Nasıl Çalışır?

Özel bir torba kullanır ve havası tahliye edilir. Üstten ve alttan sabitlenir. Ozon gazı girişi torbanın bir ucuna yerleştirilir. Dezenfeksiyon veya iyileştirici doku rekonstrüksiyonunu teşvik etmek için farklı dozlarda gaz verilir.

Torbalama Yöntemiyle Ozon Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ozon torbalama, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok topikal enfeksiyonun tedavisinde yararlıdır:

  • Diyabetik ülserler
  • Onikomikoz (mantar tırnak enfeksiyonu)
  • Sporcu ayağı
  • Tinea versicolor
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Yara iyileşmesi

Klinik araştırmalarda ozonun cilt ve tırnak enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Tırnakların mantar enfeksiyonları için uygulanan ozon tedavisi standart tıbbi tedaviden daha iyi yanıt vermiştir. Torbalama yöntemiyle ozon tedavisi ile cilt ülserlerinde de önemli bir iyileşme görülmektedir.

Ekstremite Torbalama Tedavisi Ne Sıklıkta Yapılır?

Genellikle, problem çözülene kadar sorunun şiddetine bağlı olarak haftada 1-5 kez ve günde 1-2 kez uygulanabilir.

Ekstremite Torbalama Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Torbalama yöntemiyle ozon tedavisinde ağrı oluşmaz. İşlem esnasında herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde tedaviyi uygulayan hekim tarafından doz ayarı yapılır. Çocuklar torba ile ozon tedavisini iyi tolere ederler.

Ekstremite Torbalama Tedavisinin Seansı Ne Kadar Sürer?

İşlem genellikle 20-30 dakikadır ve günlük olarak tekrarlanır.

5/5 (1 Review)