Dizlerden Neden Ses Gelir

Dizlerden Neden Ses Gelir?

Dizinizden gelen çıtırtı sesi krepitus olarak adlandırılır. Dizinizde başka bir belirtiniz yoksa, krepitus için özel bir tedaviye gerek yoktur. Krepitus, eklem hareketi sırasında kıkırdağın eklem yüzeyine veya diz çevresindeki diğer yumuşak dokulara sürtünmesi sonucu oluşur.

Diz ekleminde ağrı ile birlikte çatırtı sesi varsa, genellikle bir menisküs yırtığı veya eklem dejenerasyonu gibi durumlardan kaynakla bilir.

Diz kapağının uyluk kemiğiyle veya femurla buluştuğu patellofemoral eklem tipik olarak diz krepitusunun kaynağıdır. Kıkırdak dokusu, kemiklerin uçlarını örten, pürüzsüz ve elastik bir yapıdadır. Bu kıkırdaklar normalde kemiklerin eklemde kolayca kaymasına yardımcı olur.

Ancak zamanla, eklem yapısında bulunan bu kıkırdak yapıların yüzeyi pürüzsüzlüğünü kaybetmeye başlayabilir. Dizinizde duyduğunuz çıtırtı sesi diz ekleminizde bulunan kıkırdakların pürüzlü olmasından kaynaklanır. Çünkü eklem kıkırdağının pürüzlü olmasından dolayı kemikler normalde olduğu gibi eklemde kolayca hareket edemez.

Dizlerden Ses Ne Zaman Gelir?

Diz krepitusu tipik olarak diz büküldüğünde, örneğin çömeldiğinizde, merdivenlerden inerken veya bir sandalyeden kalktığınızda meydana gelir. Kendi başına, krepitus genellikle endişe kaynağı değildir.

Dizden ses gelmesi özelikle orta yaşlarda(30-45) ortaya çıkarsa erken dizde kireçlenmenin habercisidir.

Kireçlenme tedavisi için yapılması gerekenleri diğer yazımızda bulabilirsiniz.

Dizlerden Gelen Ses Sonrası Neler Olabilir?

Dizlerden gelen bu ses (krepitus ) tek başına genellikle sorun oluşturmaz. Diz ekleminde bulunan kıkırdaklar sertleşir ve sonrasında yıpranmaya başlayabilir. Diz kapağı kıkırdakların yıpranması ile de artrit oluşma riski artar.

Diz Eklemi Sesini Engellemek İçin Ne Yapabiliriz?

Bu durumda diz problemlerini önlemeye yardımcı olmak için, kuadriseps adı verilen uyluğunuzun önündeki kasları güçlendirmeye çalışmalıyız. Yürüyüş, bisiklet ve yüzme, kuadriseps kasını güçlendirmek için yararlı olabilir.

Ayrıca çeşitli başka egzersizler de yardımcı olabilir. Belirli egzersizler hakkında sorularınız varsa veya başka tıbbi durumlarınız varsa, doktorunuzla konuşmanızı öneririm.

Güçlü kuadriseps kası patellofemoral ekleminizden yükünün bir kısmını alabilir. Böylece diz eklemindeki kıkırdağın yıpranma olasılığını azalır. Ayrıca, daha fazla kıkırdak hasarı ve diğer diz yaralanmalarını önlemeye yardımcı olmak için, eklemi aşırı yüklemekten kaçınılmalıdır.

Eklemde krepitus ile birlikte diz ağrısı veya sıvı birikmesi gibi semptomlar görülebilir. Bu durum diğer diz sorunların başlangıcına işaret edebilir. Örneğin, diz eklemindeki diz ağrısının ve eklem şişliğinin yaygın bir nedeni olan osteoartrit gibi. Osteoartrit dizdeki kıkırdak aşınması durumunda gelişebilir.

Diğer diz semptomları gelişmesi durumunda hızlı bir şekilde dizin değerlendirilmesi önemlidir. Tedavi edilmediğinde, osteoartrit dahil bazı diz rahatsızlıkları ağrı, eklem hasarı ve sonunda sakatlığa neden olabilir. Ancak hızlı bir şekilde tanı konur ve tedavi edilirse eklemlerde hasar oluşmaz.

Bu yazımızda dizlerden neden ses gelir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Diğer yazılarımızı okumak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4.2/5 (9 Reviews)