boyun fıtığı nedir

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boyun bölgesinde bulunan disk sıvılarının omurilik sinirlerine teması ile oluşur. Disk sıvılarının omurilik sinirlerine ulaşması sinirlerde tahrişe neden olur ve bunu sonucunda boyun bölgesinde ağrıları oluşur.

Omurganız omur adı verilen hareketli kemiklerden oluşur. Omurganın servikal (boyun) kısmı başımızı destekler ve başımızı öne, arkaya ve yanlara doğru döndürmemize izin verir. Omurganın boyun kısmı 7 adet omurdan oluşur ve omurların birbirine sürtünmesini önleyen amortisörler görevi gören disklerle birbirinden ayrılır. Diskin dış kısmı kıkırdak yapıdan oluşan halka yapıdadır. Her diskin çekirdeğinde nükleus pulposus adı verilen jelimsi bir yapı bulunur. Ayrıca her disk seviyesinde, bir çift spinal sinir omurilikten çıkar ve vücudunuza dallanır.

Disk fıtığı, diskimizin jel benzeri merkezinin sert disk duvarının yırtılması sonucu sinire bası yapması sonucu oluşur. Diskimizin jel benzeri merkezinde bulunan yapı temasta bulunduğu omurilik sinirlerimizi tahriş eder. Ağrı, disk fıtığının basıncının neden olduğu spinal sinir iltihabı ve şişmesi sonucu oluşur. Zamanla, disk fıtığı küçülme eğilimindedir ve bu durumda kısmi veya tam ağrı rahatlaması yaşayabilirsiniz.

Fıtıklaşmış bir diski tanımlamak amacıyla farklı terimler kullanılabilir. Disk halkası sağlam kaldığında, ancak sinirlere baskı yapabilen bir dışa vurma meydana geldiğinde şişkin bir disk (bulging) oluşur. Gerçek bir fıtıklaşmış disk (ayrıca yırtılmış disk olarak da adlandırılır), disk halkası çatladığında veya patladığında, jel dolu disk merkezinin dışarı çıkmasına izin verir. Bazen fıtık o kadar ilerler ki, serbest bir parça meydana gelir, yani bir parça diskten tamamen kurtulur ve omurilik kanalına düşer.

Fıtıklaşmış bir diskin belirtileri, fıtığın konumuna ve hastanın ağrıya yanıtına bağlı olarak değişir. Fıtıklaşmış bir servikal disk varsa, kolumuzdan ve muhtemelen elimize yayılan ağrı hissedebiliriz. Ayrıca omuz üstünde veya yakınında ağrı ve başımızı çevirirken veya boynumuzu bükerken boyun ağrısı oluşur. Bazen kas spazmları olabilir (kaslar kontrolsüz bir şekilde gerilir). Bazen ağrı ile birlikte kolumuzda uyuşma ve karıncalanma oluşur. Aynı zamanda omuz ve kol kaslarında güçsüzlük olabilir. Bazı hastalar kollarını başlarının arkasında yüksek bir pozisyonda tutarak rahatlama bulurlar. Çünkü bu pozisyon sinir üzerindeki baskıyı hafifletir.

Boyun Fıtığı Sebepleri

Boyun fıtığına neyin neden olduğunu tam olarak anlamak zor olabilir. Genellikle net bir neden olmadan yavaşça ortaya çıkar. Ancak bazen nedenler şu şekilde sıralanabilir.

Yaş:

Bir disk, aşınma ve yıpranma nedeniyle fıtıklaşmaya daha yatkın hale gelir. Genç insanların disklerinde çok fazla su var. Ancak yaşlandıkça bu su miktarı azalır. Disklerin içeriğinde daha az su olması, disklerin daha az esnek olmaları anlamına gelir. Oluşan bu durumda diskin fıtıklaşma ihtimalinin daha büyük olduğu anlamına gelir. Yani yaşlı insanlarda, daha az güçle disk yırtılabilir.

Genetik:

Boyun fıtığı oluşumunda genetik faktörler etkilidir.

Hareket:

Ani, sarsıntılı hareketler boyun fıtığına neden olabilir.

Ani gerginlik:

Ağır bir nesneyi kaldırır veya vücudumuzu çok hızlı bir şekilde döndürür veya bükersek, bir diske zarar verebiliriz.

Sigara Kullanmak:

Boyun fıtığı riskini artıran nedenler arasındadır. Özellikle genç yaşlarda sigaraya başlayanlarda, boyun yapısı çok kısa sürede bozulmaktadır.

Uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonları:

Boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı, boyun ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir Boyunda bulanan disklerden komşuluğunda bulunan sinir köküne bası oluşuyorsa diğer belirtiler aşağıdakiler gibi olabilir.

  • El parmaklarımıza inebilecek bir omuz veya kolda uyuşma veya karıncalanma
  • El veya kolda güçsüzlük

Omuriliğimize bası varsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ciddi semptomlarınız olabilir:

  • Tökezleme veya garip yürüme
  • Vücudumuzda bacaklarımıza doğru akan karıncalanma veya şok benzeri bir his
  • Ellerinizi ve kollarınızı kullanma sorunları
  • Denge ve koordinasyon kaybı

Boyun Fıtığı Tedavisi

Tedavilerimiz hakkında bilgi almak için boyun fıtığı tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

5/5 (1 Review)