0545 229 55 88 Menu

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi seçenekleri hastanın semptomlarına ve bel ağrısının şiddetine göre düzenlenir. Bel fıtığı tedavisinin her hasta için kişiselleştirilmesi gerekir. Tedavi için öncelikle ağrının azaltılması ve hastanın sakinleştirilmesi gereklidir.

Bu amaçla ağrı kesici, ödem giderici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. İstirahat başlangıç döneminde uzun süreli olmama kaydıyla önerilir.

Manuel terapi, fizik tedavi yöntemleri, kuru iğne tedavisi, proloterapi ve lokal enjeksiyonlar tedavide kullanılabilir.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Bel fıtığı teşhisinde klinik muayene ve görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. İleri görüntüleme yöntemlerinden olan Manyetik Rezonans (MR) ile bel fıtığı teşhisi konulabilmekte ve bel fıtığının derecesi de belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı durumlarda tanı için kullanılmaktadır. Ancak bel fıtığının teşhisinde önemli klinik muayenedir.

Boyun ve Bel Fıtığı Tedavi Seçenekleri

Bel ve boyun fıtığı bulunan her hasta için tedavinin ilk amacı, fıtıktan kaynaklanan ağrı ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktır. Bu amaca ulaşmak için tedavi planı hastaya özel olarak belirlenir. Bunun için ağrının kaynağı, ağrının şiddeti ve hastanın sergilediği spesifik semptomlar dikkate alınır.

Genel olarak, tedaviye cerrahi olmayan yöntemlerle başlanmalıdır. Ancak nadir olarak bazı hastalar için erken cerrahi müdahale gerekebilir. Örneğin, fıtık kaynaklı sinir kökü sıkışması nedeniyle kollarda ve bacaklarda güç kaybı oluşmuş ve budurum ilerliyorsa ameliyat önerilebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale olmadan sinir kaybı meydana gelebilir ve sinir hasar kalıcı olabilir.

Acil cerrahi müdahale gerektiren ve çok nadir görülen birkaç durum  vardır. Bacaklarda ilerleyici güçsüzlük ve ani bağırsak veya mesane disfonksiyonu ile kendini gösteren Cauda Equina Sendromu acil tıbbi bakım ve cerrahi gerektirir.

Boyun ve Bel Fıtığında Cerrahi Dışı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Bel ve boyun fıtığı tedavisinde cerrahi olmayan yöntemler ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için kullanılır. Bu amaçla kullanılan yöntemler tek başına uygulanabileceği gibi kombinasyonda yapılabilir. Hatta tedavide kullanılan yöntemlerin kombinasyonunun daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, ağrıyı azaltmak amaçlanan tedaviler (ilaçlar gibi), hastaların diğer tedavileri (manipülasyon veya fizik tedavi gibi) daha iyi tolere etmesine yardımcı olabilir. Bel ve boyun fıtığına uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemlerinden bazıları aşağıda bulunmaktadır.

 • İlaç tedavisi: Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar.
 • Fizik tedavi uygulamaları
 • Ağrı bantları (kinezyoteyp) ve korseleme
 • Masaj, mobilizasyon ve manipülasyon
 • Lokal enjeksiyonlar
 • Egzersiz programları
 • Kuru iğne tedavisi

Sıkça Sorulan Sorular

Bel Fıtığı Nedir?

Omurganın bel bölgesi 5 adet omur adı verilen kemik yapılardan oluşur. Bu omurlar arasında destek görevini yapan kıkırdak yapıda disk ismi verilen bir yapı bulunmaktadır. Bel bölgesinde omurlar arasında bulunan bu dokunun çeşitli nedenlerle yırtılarak omurilğe ve sinirlere bası yapması ile bel fıtığı oluşur. Bel bölgesinden çıkan sinirler kalça ve bacağa yayılır. Bu sinirlere bası oluşması ile bel ağrısı, bacağa ve kalçaya yayılan ağrı ortaya çıkar.

Hangi Belirtiler Görülürse Bel Fıtığından Şüphelenilir?

Bel ağrısıyla birlikte bacakta ağrı, uyuşma ve güçsüzlük gibi şikâyetler varsa bel fıtığından şüphelenilebilir. Ayrıca çok daha az sıklıkta idrar tutamama şikâyetinin neden olabilir (kauda ekuina sendromu). Böyle bir durumda acil olarak hasta ameliyata alınmalıdır. Öksürme, hapşırma gibi durumlarda basınç artışına bağlı olarak ağrıda artma olabilir.

Kauda Ekuina Sendromu Nedir?

Omurganın kalça kemiği ile birleştiği L5-S1 seviyesinden itibaren başlayan sinir köklerinin yoğun olduğu bölge “Kauda Ekuina” olarak isimlendirilir. Burada sinirlere bası oluştuğunda motor, duyu ve mesane fonksiyonların kesintiye uğraması hali Kauda Ekuina Sendromu olarak adlandırılır. Bu tabloda çok nadir görülür ve bu tablodaki hasta acil olarak ameliyata alınmalıdır. Kauda Ekuina Sendromu inkontinans (idrar ve gaita tutamama) ve kalıcı bir şekilde felce neden olabilir.

Fıtıktan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle bel kaslarını güçlendirmek gerekir. Bunun için de düzenli olarak yürüyüş ve bel egzersizleri yapılmalıdır. Ayrıca yüzme gibi sporlar da bel kaslarının güçlendirilmesi için faydalıdır. Ağır cisimleri kaldırırken ve taşırken dikkatli olunmalıdır. Kilo fazlalığı varsa ideal kiloya gelmeye çalışılmalıdır.

Fıtığım Var Ameliyat Olmalı Mıyım?

Her bel fıtığı ameliyat olmayı gerektirmemektedir. Ayak veya bacakta oluşan güçsüzlük durumu hastanın yaşam kalitesini bozacak düzeyde ise,

 • İlaç ve fizik tedaviye cevap vermeyen şiddetli ağrı,
 • İdrar kaçırma (Kauda Ekuina Sendromu) durumlarında oluşursa hasta 4-6 saat içerisinde acil olarak ameliyata alınmalıdır.

Ameliyat Bir Çözüm Müdür?

Bel fıtığında uygulanan ameliyat işleminin amacı mevcut nörolojik problemleri ortadan kaldırmaktır. Ameliyat ile nörolojik problemleri ortadan kaldırmada başarı yüksektir ama en son seçenek olmalıdır.

Fıtık Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin bir riski olduğu gibi bel fıtığı ameliyatlarında da bir risk vardır. Bunlar enfeksiyon, omurilik yaralanması, Cauda Equina Sendromu gibi durumlardır.

Fıtık Ameliyattan Sonra Tekrarlar Mı?

Bel fıtığı ameliyattan sonra tekrarlama olasılığı vardır.

Boyun ve Bel Fıtığı Tedavisi İçin Hangi Yöntemleri Sizin İçin Uygun?

Genel sağlığınız, sahip olabileceğiniz hastalıklar, mevcut fiziksel aktivite düzeyiniz, yaşam tarzınız ve semptomlarınız dikkate alınarak size bir tedavi planı önereceğiz. Fıtığa bağlı ağrınızı ve diğer semptomlarınızı tedavi etmek için birlikte çalışan bir ekip olmamız gerektiğini unutmamalısınız.

Bel Fıtığı Tedavisi ve Ameliyat Gerektiren Durumlar

Bel fıtığı tedavisinde özel durumlar hariç her zaman en son seçenek ameliyat olmalıdır. Ani ve şiddetli bir bel ağrısı gelişen hastaya çekilen MR ile bel fıtığı tanısı konup hemen ameliyat önerilmektedir. Ancak bilimsel olarak bel fıtığında ameliyat gerektiren durumlar şunlardır;

 • İlerleyen kas gücü kaybı: Burada dikkat edilmesi gereken bu güç kaybının ardı sıra yapılan kontrollerde kötüye gitmesidir. Yani sadece güç kaybının olması ameliyat olmayı gerektirmez.
 • Kaudo Ekuina sendromu nadiren görülen tüm bacak kaslarında güçsüzlük ve idrar yapamama gibi bulgularla ortaya çıkar. Bu hastalar hemen ameliyat edilmelidirler.
 • Bütün bu tedavilere rağmen ağrı geçmezse hasta ameliyat olabilir. Ama burada karar verici yine doktor değil hasta olmalıdır.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen ağrı türüdür ve birçok sebebe bağlı gelişebilir. Bel ağrısı denilince genellikle akla öncelikle bel fıtığı gelir. Ancak bu bilgi doğru değildir. Gerçekte bel fıtığı nedenli oluşan bel ağrıları tüm bel ağrılarının küçük bir kısmını oluşturur.

ağrı tedavisi istanbul

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının nedeni genellikle yanlış duruş, oturuş veya ağır kaldırma gibi mekanik nedenlerdir. Tekrarlanan bu tür beli zorlayıcı hareketler sonucunda bel kasları ve bağları zedelenir. Bel kasları ve bağları zedelenince bel ağrısı oluşur. Bel ağrısının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Doğumsal anomaliler
 • Travmatik nedenler (omurga kırıkları ya da omurga kayması)
 • Bel zorlanması, bel fıtığı, postür bozuklukları,
 • Bel omurgasının kireçlenmesi nedeniyle oluşan bel ağrıları
 • Tüberküloz ve brusella gibi enfeksiyonların bel omurgasını tutması
 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Kanserler (başka bir yerden kaynaklı ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)
 • Mide, böbrek, karaciğer gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılması ile oluşan bel ağrısı
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden bel ağrısı).

Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Genel olarak her bel ağrısı bel fıtığı olarak bilinir. Ancak bu yanlış bir kanıdır.

Çünkü bel ağrılarının yalnızca %5’i bel fıtığından kaynaklanır. Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş gelişir, yaygın, batıcı ve hareketle artan özelliktedir.

Ayrıca bu ağrı istirahatle azalır, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı oluşur.

Bel fıtığında ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ani ve ters bir hareket sonrası başlayabilir. Küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına oluşabilir. Ağrı öksürmekle, ıkınmakla ve araba kullanmakla da artabilir.

Bazen bel fıtığında bel ağrısı görülmez. Bası oluşan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük şikâyeti ile kendini gösterir.

Aşırı Kilolar Bel Fıtığına Neden Olabilmektedir

Aşırı kilolara bağlı olarak kalp ve diyabet hastalıkların yanı sıra bel fıtığı gibi hastalıklarda da artış görülüyor.

Obeziteye eşlik eden hastalıklardan olan bel fıtığı, tedavi edilmediği takdirde hareket kısıtlılığından dolayı obezitenin daha da büyük bir sorun haline gelmesine neden oluyor.

Aşırı kilolu hastalarda bel fıtığı ameliyatları çeşitli komplikasyonlara ve risklere sebep olabilmektedir. Bu nedenle obez hastalarda ameliyat son çare olmalıdır.

Tedavide kilo vermek, bel güçlendirme egzersizleri ve gerekirse fizik tedavi programları uygulanıyor. Özellikle ilaçsız bir tedavi yöntemi olan İntramüsküler stimülasyon (İMS) etkili ve güvenli seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Bel Fıtığı Tedavisi Olmak İsteyen Bir Hasta Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Bel ağrısında beklenmeden doktora başvurmayı gerektiren bulgular vardır. Aşağıdaki bulgulardan biri veya daha fazlasının varlığında bel ağrısının acil olarak bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

 • Düşme veya travma öyküsü
 • İstirahatle geçmeyen ağrı
 • Bel hareketlerinde aşırı kısıtlılık
 • Bacağa yayılan ağrı
 • Bacakta uyuşma, karıncalanma
 • Bacak veya ayakta güçsüzlük veya felç durumu
 • İdrar veya büyük abdesti tutamama
 • Bel ağrısıyla birlikte son 1 aydır halsizlik ve kilo kaybı bulunuyorsa
 • Daha önceden tanı koyulmuş herhangi bir kanser öyküsü varsa

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Yaşlanmayla birlikte omurlar arasında bulunan disklerde yıpranma ve dejenerasyon (bozulma) oluşmaktadır.

Disklerde oluşan bu tablo, disklerin esnekliğini azaltmakta ve daha küçük bir gerilme veya bükülme ile yırtmaya eğilimli hale getirmektedir. Yırtılmaya eğilimli hale gelen disk yapısı yırtıldığında bel fıtığı oluşmaktadır.

Diskteki yırtılmayı tetikleyen bazı faktörler vardır. Bunlardan biri de sırt kaslarınızı kullanarak büyük, ağır nesneleri kaldırma işlemidir. Nadiren, düşme veya sırt bölgesine alınan darbe gibi travmatik bir olay da fıtık oluşmasına neden olabilir.

Bel Fıtığı Oluşumu İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Obezite: Aşırı kilolularda bel fıtığı sık görülür. Çünkü aşırı kilolar nedeniyle omurganın esnekliğini sağlayan ve bir tür destek yastığı olarak çalışan disklerde daha fazla baskı oluşur.
  Bu nedenle disklerde deformasyon (bozulma) ve bozulmasına oluşur. Diskler normal şeklini kaybeder ve dışarıya doğru kabarır. Dışa doğru fıtıklaşır ve sinire bası yapar.
 • Hareketsizlik: Vücudumuzun yükünü sadece omurga taşımaz. Omurga boyunca uzanan (boyun, sırt ve bel) kaslar, karın kaslarının da vücut yükünü taşımada görevlidir. Hareketsiz yaşamda kaslar yeterince güçlü değildir.
  Bu nedenle kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurganın üzerine ek yük olarak biner. Bu yük de disklerin üzerine yansır ve fıtıklaşmalarına zemin hazırlar.
 • Sigara içme: Sigaranın disklerin dejenerasyonlarını (bozulmasını) artırdığı ve iyileşmeyi yavaşlattığı bilinmektedir.
 • Meslekle ilgili olan faktörler:
 • Ağır fiziksel aktivite ve ağır kaldırma gerektiren meslekler.
 • Devamlı öne eğilme, eğilerek dönme gerektiren meslekler,
 • Araba, otobüs, kamyon, kullanma gibi vücudu sürekli vibrasyona (titreşime) maruz bırakan meslekler,
 • Uzun süre ayakta durma veya oturma gerektiren meslekler,
 • Futbol, halter, kürek ve güreş sporlarıyla uğraşan kişilerde bel ağrısı ve bel fıtığı sıklığı artmaktadır.
 • Genetik yapı: Bazı insanlarda bel fıtığı oluşumuna bir yatkınlık vardır.

Bel Fıtığı Belirtileri

 • En fazla görülen belirti bel, kalça ve bacak ağrısıdır.
 • Hareket kısıtlılığı
 • Oturup kalmada güçlük.
 • Bacakta ve ayakta uyuşukluk ve karıncalanma
 • Bacak ve ayakta güçsüzlük hissi
 • Bacaklarda refleks kaybı
 • Ağrıların gülerken, hapşırırken ve öksürürken daha da şiddetlenmesi
 • Bel fıtığı ilerlemişse idrar tutmakta zorlanma

Bel ve Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Bel ve bacak ağrılarının tedavisinde cerrahi tedavi seçenekleri için beyin ve sinir cerrahisi bölümüne gidebilirsiniz. Ameliyatsız tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için İstanbul Bakırköy'de bulunan kliniğimizi ziyaret edebilir veya telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Yatahk İstirahatı Gerekli Mi?

Fıtık tedavisinin ilk aşamaların yatak istirahı hasta için faydalı olsa bile uzun süreli istirahatlar kas güçsüzlüklerine ve eklem sertliğine neden olup hastaların ağrısını artırabilmektedir. Bu yüzden yatak istirahatı süresi doktor tarafından belirlenmeli ve belirlenen süreler aşılmamalıdır.

© Habib Bostan. All RIghts Reserved.

COVID-19 TedbirleriDetaylar

Değerli Hastalarımız:

COVID-19 Nedeniyle Kliniğimizde Aldığımız Önlemler Salgını Nedeniyle Aldığımız Önlemler COVID-19 (Koronavirüs) Salgını nedeniyle korunma amaçlı önlemler alarak hastalarımızı tedavi etmeye devam etmekteyiz. Çünkü siz değerli hastalarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir.

Kliniğimizde aşağıdaki önlemleri almaktayız. Randevu aşamasında hastalar öncelikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonu şikayetleri açısından sorgulanmakta, şikâyeti olan hastalar salgın döneminde kliniğimize kabul edilmemektedir. Aynı anda birden fazla hastanın karşılaşmasını önlemek için randevu saatleri her hasta için 30 dakika olarak ayarlanmıştır. Hastalarımızın yanında refakatçi olarak en fazla 2 kişi kabul edilmektedir.

Bütün hasta ve hasta yakınlarının maske takması gerekmektedir. Bekleme alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilerek oturulması sağlanmaktadır.

Muayenehanede her gün günlük olarak yüzeyler ve bütün kapı kolları antiseptik temizleyiciler ile temizlenmektedir.

Aldığımız önlemler sizlerin sağlığı içindir. Salgının kontrol altına alınması ve daha fazla yayılmaması için herkes tarafından bu dönemde kurallara uyulması son derece önemlidir. Sağlığınız ve sağlığımız için kurallara uyalım.

Sağlık dolu günlerde buluşmak üzere…

Randevu Talep Formu

Randevu için Mesajınızı Yazabilirsiniz