topuk dikeni tedavisi

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıldır?

Topuk dikeni tedavisi için öncelikle; ağrı kesici ilaçlar, ağrı kesici kremler eşliğinde masaj ve soğuk uygulama önerilir. Masaj uygulaması ayak parmaklarını geriye çekerek topuk üzerine 5 dakika soğuk uyguladıktan sonra ağrı kesici kremler sürülerek yapılmalıdır. Masajla birlikte yumuşak tabanlı ayakkabı kullanılması hastaların çoğunun şikayetlerini azaltır.

Masaj ve soğuk uygulamasından fayda görmeyen hastaların tedavisinde başka seçenekler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en sık uygulanılan, topuğun altından enjeksiyon uygulanmasıdır. Enjeksiyondan önce hastanın ağrı duymaması için topuktan ya da ayak bileğine lokal anestezik içeren iğne yapılır. Enjeksiyon için kortizon, ozon ve hastanın kendi kanından hazırlanan PRP kullanılabilir.

Enjeksiyonların hedefi topuktaki iyileşmeyen dokunun iyileşme hızının artırılmasıdır. Enjeksiyon sonrasında ağrı büyük oranda geçmektedir.

İlk uygulama sonrasında ağrısı devam eden hastalara iki hafta sonra tekrar enjeksiyon uygulanabilir. Kuru iğne tedavisi de topuk dikeni tedavisi için kullanılabilir

Sağlık sorunu nedeniyle enjeksiyon uygulanması sakıncalı olan veya bu tedaviden olumlu cevap alamayan hastalara, şok dalga (ESWT) ve lazer tedavisi uygulanabilir.

Topuk dikeninin yavaş yavaş başlayan bir hastalık olduğu gibi iyileşmesinin de hemen olmayacağı unutulmamalıdır. Topuktaki ağrıların geçmesi yaklaşık bir ay sürebilmektedir.

Topuk dikeni sorunu olan hastalarda çok nadir ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ameliyat en son seçenektir.

Topuk Dikeni Tedavisi ve PRP

Topuk dikeni tedavisi için son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biri PRP tedavisidir. Hastadan alınan kandan elde edilen ve trombosit bakımından zengin olan PRP, ilgili dokuya uygulanarak hasta tedavi edilmektedir. Kliniğimizde PRP tedavisi uygulanmaktadır.

Topuk Dikeni Tedavisi Olunmaz İse Ne Olur?

Topuk dikeni hastaları zamanında tedavi edilmelidir. Çünkü topuk bölgesindeki ağrı nedeniyle hastanın hareketleri kısıtlanır ve bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük oluşur. Bu durum ilerleyen dönemde diz ve kalça eklemlerine yüklenen orantısız güç kireçlenmelere ve ağrıya neden olabilir.

Topuk Dikeni Tedavisi İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Topuk dikeni hastalığının en önemli nedeni şişmanlıktır. Ancak bu hastalık, kilosu normal olan kişilerde de görülür. Kilosu normal olduğu halde topuk dikeni hastalığına yakalanan kişiler; çocukluk ve gençlik döneminde ayak sağlığına önem vermemiş ve genellikle doğru ayakkabı tercihi yapmadığı görülmüştür. Tedavi için kullanılan ayakkabılarda düzenleme yapılmalıdır ve yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbe emen ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı veya evde kullanılan terliklerin içine yerleştirilebilen ve ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı kullanılması önerilir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Olur ve Tanısı Nasıl Konulur?

Topuk dikeni tanısı, hastanın öyküsü ve yapılan muayenesi ile konulur. Muayene sırasında topuğunun altına bastırıldığında ağrı hissediliyorsa, topuk röntgeni istenmelidir. Ancak çoğu hastada röntgen bulguları normaldir.

Topuk Dikeni Tedavisi İçin Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İlk olarak ağrıyı yaratan aktivitelerden uzak durmalıdır.
 • Yalın ayak yürünmemeli,
 • Yumuşak tabanlı bir terlik kullanılmalı ve sert tabanlı ayakkabılar yerine spor ayakkabılar tercih etmelidir.
 • Silikon topuk destekleri kullanılabilir.

Topuk Dikeni İçin Egzersizler

Topuk dikeni tedavisi için uygulama sonrası egzersiz oldukça önemlidir. Uzman bir hekim tarafından belirlenen ayak egzersizleri ile daha kısa sürede iyileşmeler görülmektedir. Topuk dikeni tedavisi için hazırladığımız egzersizleri indirip kullanabilirsiniz.

Topuk Dikeni Nedir?

Ayak tabanında bulunan ve topuğu ayak parmaklarıyla birleştiren kuvvetli bir zar vardır. Ayak tabanında bulunan bu zar plantar fasya olarak isimlendirilmiştir. Plantar fasya, ayak tabanı boyunca önden arkaya doğru ilerler ve topuğa yapışır. Bu yapının görevi ayak kavisini destekleyerek yürümeye yardımcı olmaktır.  Ayakta tabanında bulunan çeşitli nedenlerle zorlanması sonucu plantar fasyada hasar oluşabilmektedir. Bu zarın topuk kemiğine yapıştığı bölgede oluşan hasar (enflamasyon) durumunda topuk dikeni olarak isimlendirilen rahatsızlık oluşur. Topuk dikenin ilk ve en önemli bulgusu topuk bölgesinde oluşan ağrısıdır.

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür?

 • Sürekli sert zeminlerde yürüyenlerde
 • Uygun olmayan ayakkabı giyenlerde
 • Normal dışı yürüme şekli ile düzgün olmayan zeminlerde yürüyenlerde
 • Çok uzun koşu ve spor aktiviteleri yapanlarda
 • Ayakta kalmayı ve çok yürümeyi gerektiren meslek sahiplerinde
 • Gebelerde
 • Ayak kavsi düz ya da yüksek olanlarda
 • Aşırı kilo ve ileri yaşlı olanlarda

Topuk Dikeni Bulunan Kişilerin Şikayetler Nelerdir?

 • Günün ilk saatlerinde yataktan kalktıktan sonraki ilk birkaç adımda oluşan şiddetli topuk ağrısı oluşur.
 • Gün içinde yürüdükçe oluşan topuk ağrısı ağrı yavaş yavaş azalır.
 • Gün içinde uzun süre oturulduktan sonra ilk kalkma esnasında topuk ağrısı oluşur.
 • Uzun süreli yürüyüş ile topuk ağrısı oluşur.
 • Topuk üzerine basılmadığında (gece uyurken) ağrı olmaz.