0545 229 55 88 Menu

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi için öncelikle; ağrı kesici ilaçlar, ağrı kesici kremler eşliğinde masaj ve soğuk uygulama önerilir. Masaj uygulaması ayak parmaklarını geriye çekerek topuk üzerine 5 dakika soğuk uyguladıktan sonra ağrı kesici kremler sürülerek yapılmalıdır.

Masajla birlikte yumuşak tabanlı ayakkabı kullanılması hastaların çoğunun şikayetlerini azaltır.

Masaj ve soğuk uygulamasından fayda görmeyen hastaların tedavisinde başka seçenekler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en sık uygulanılan, topuğun altından enjeksiyon uygulanmasıdır.

Enjeksiyondan önce hastanın ağrı duymaması için topuktan ya da ayak bileğine lokal anestezik içeren iğne yapılır. Enjeksiyon için kortizon, ozon ve hastanın kendi kanından hazırlanan PRP kullanılabilir.

Topuk Dikeni Tedavisi Enjeksiyonu

Enjeksiyonların hedefi topuktaki iyileşmeyen dokunun iyileşme hızının artırılmasıdır. Enjeksiyon sonrasında ağrı büyük oranda geçmektedir.

İlk uygulama sonrasında ağrısı devam eden hastalara iki hafta sonra tekrar enjeksiyon uygulanabilir. Kuru iğne tedavisi de topuk dikeni tedavisi için kullanılabilir

Sağlık sorunu nedeniyle enjeksiyon uygulanması sakıncalı olan veya bu tedaviden olumlu cevap alamayan hastalara, şok dalga (ESWT) ve lazer tedavisi uygulanabilir.

Topuk dikeninin yavaş yavaş başlayan bir hastalık olduğu gibi iyileşmesinin de hemen olmayacağı unutulmamalıdır. Topuktaki ağrıların geçmesi yaklaşık bir ay sürebilmektedir.

Topuk dikeni sorunu olan hastalarda çok nadir ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ameliyat en son seçenektir.

Radyo Frekans İle Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisinde radyo frekans yöntemiyle oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Bu işlemde direkt topuğa radyo frekans uygulanıyor. Ameliyathane ortamına gerek duyulmuyor, poliklinik ortamında da uygulanabiliyor. Topuk dikeni tedavisi olan herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan; işlemden hemen sonra evine gidebiliyor. Radyo frekans ile topuk dikeni tedavisi uygulamasının 2020 yılında giderek yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

Radyo Frekans Nedir?

Radyo frekans, elektrik enerjisinin kontrollü bir şekilde uygulanarak dokuda sıcaklığa maruz bırakılmasıdır. Özel iğne problemli bölgeye yerleştirilir. Radyo frekans cihazına bağlı olan elektrotlar ile dokunun içine akım gönderilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 Tedavisi Olunmaz İse Ne Olur?

Topuk dikeni hastaları zamanında tedavi edilmelidir. Çünkü topuk bölgesindeki ağrı nedeniyle hastanın hareketleri kısıtlanır ve bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük oluşur. Bu durum ilerleyen dönemde diz ve kalça eklemlerine yüklenen orantısız güç kireçlenmelere ve ağrıya neden olabilir.

Radyo Frekans Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

 • Topuk dikeni
 • Omuz ağrısı, donuk omuz
 • Diz ağrısı, diz kireçlenmesi
 • Bel, boyun, sırt ağrısı ve fıtıkları
 • Trigeminal nevralji
 • Sakroiliak eklem sorunları
 • Duruş kaynaklı mekanik ağrılar

Radyo Frekansin Avantajlari Nelerdir?

Radyo frekans uygulamasının en önemli avantajı ameliyatsız yöntem olmasıdır. Minimal girişim olarak tanımlanan ameliyathane şartları aranmaz ve steril bir poliklinik ortamı yeterlidir. Bir başka olumlu tarafı da ağrısız bir işlem olmasıdır ve hasta işlemden hemen sonra evine gidebilir. Radyo frekans ile topuk dikeni tedavisi, kontrollü ve hassas bir cihazla yapıldığı için son derece güvenlidir.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşilir?

Topuk dikeni olduğu düşünülen belirti ve şikâyetlerle sahip hastalar tanı için ayak röntgeni çekilebilir. Kemik çıkıntının röntgen filminde görülmesi, topuk dikeninin varlığından emin olmanın yoludur. Bazı insanlarda hiçbir belirti görülmediği durumlar olabilir. Bu tür durumlarda topuk dikeni sadece başka bir nedenden dolayı röntgen çekilmesiyle keşfedilir.

ağrı tedavisi istanbul

Topuk Dikeni İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Topuk dikeni hastalığının en önemli nedeni şişmanlıktır. Ancak bu hastalık, kilosu normal olan kişilerde de görülür. Kilosu normal olduğu halde topuk dikeni hastalığına yakalanan kişiler; çocukluk ve gençlik döneminde ayak sağlığına önem vermemiş ve genellikle doğru ayakkabı tercihi yapmadığı görülmüştür.

Tedavi için kullanılan ayakkabılarda düzenleme yapılmalıdır ve yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbe emen ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı veya evde kullanılan terliklerin içine yerleştirilebilen ve ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı kullanılması önerilir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasil Olur Ve Tanısı Nasil Konulur?

Topuk dikeni tanısı, hastanın öyküsü ve yapılan muayenesi ile konulur. Muayene sırasında topuğunun altına bastırıldığında ağrı hissediliyorsa, topuk röntgeni istenmelidir. Ancak çoğu hastada röntgen bulguları normaldir.

Topuk Dikeni Tedavisi İçin Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İlk olarak ağrıyı yaratan aktivitelerden uzak durmalıdır.Yalın ayak yürünmemeli,
 • Hastalar evde yumuşak tabanlı bir terlik kullanılmalı ve sert tabanlı ayakkabılar yerine spor ayakkabılar tercih etmelidir.
 • Silikon topuk destekleri kullanılabilir.

Topuk Dikeni İçin Egzersizler

Topuk dikeni tedavisi için uygulama sonrası egzersiz oldukça önemlidir. Uzman bir hekim tarafından belirlenen ayak egzersizleri ile daha kısa sürede iyileşmeler görülmektedir. Topuk dikeni tedavisi için hazırladığımız egzersizleri indirip kullanabilirsiniz.

Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

Ayak tabanında bulunan ve topuğu ayak parmaklarıyla birleştiren kuvvetli bir zar vardır. Ayak tabanında bulunan bu zar plantar fasya olarak isimlendirilmiştir. Plantar fasiit, ayak tabanı boyunca önden arkaya doğru ilerler ve topuğa yapışır. Bu yapının görevi ayak kavisini destekleyerek yürümeye yardımcı olmaktır.

Ayakta tabanında bulunan çeşitli nedenlerle zorlanması sonucu plantar fasiitte hasar oluşabilmektedir. Bu zarın topuk kemiğine yapıştığı bölgede oluşan hasar (enflamasyon) durumunda topuk dikeni olarak isimlendirilen rahatsızlık oluşur. Topuk dikenin ilk ve en önemli bulgusu topuk bölgesinde oluşan ağrısıdır.

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür?

 • Sürekli sert zeminlerde yürüyenlerde
 • Uygun olmayan ayakkabı giyenlerde
 • Normal dışı yürüme şekli ile düzgün olmayan zeminlerde yürüyenlerde
 • Çok uzun koşu ve spor aktiviteleri yapanlarda
 • Ayakta kalmayı ve çok yürümeyi gerektiren meslek sahiplerinde
 • GebelerdeAyak kavsi düz ya da yüksek olanlarda
 • Aşırı kilo ve ileri yaşlı olanlarda

Topuk Dikeni Bulunan Kişilerin Şikayetleri Nelerdir?

 • Günün ilk saatlerinde yataktan kalktıktan sonraki ilk birkaç adımda oluşan şiddetli topuk ağrısı oluşur.
 • Gün içinde yürüdükçe oluşan topuk ağrısı ağrı yavaş yavaş azalır.
 • Gün içinde uzun süre oturulduktan sonra ilk kalkma esnasında topuk ağrısı oluşur.
 • Uzun süreli yürüyüş ile topuk ağrısı oluşur.
 • Topuk üzerine basılmadığında (gece uyurken) ağrı olmaz.

 

© Habib Bostan. All RIghts Reserved.

COVID-19 TedbirleriDetaylar

Değerli Hastalarımız:

COVID-19 Nedeniyle Kliniğimizde Aldığımız Önlemler Salgını Nedeniyle Aldığımız Önlemler COVID-19 (Koronavirüs) Salgını nedeniyle korunma amaçlı önlemler alarak hastalarımızı tedavi etmeye devam etmekteyiz. Çünkü siz değerli hastalarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir.

Kliniğimizde aşağıdaki önlemleri almaktayız. Randevu aşamasında hastalar öncelikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonu şikayetleri açısından sorgulanmakta, şikâyeti olan hastalar salgın döneminde kliniğimize kabul edilmemektedir. Aynı anda birden fazla hastanın karşılaşmasını önlemek için randevu saatleri her hasta için 30 dakika olarak ayarlanmıştır. Hastalarımızın yanında refakatçi olarak en fazla 2 kişi kabul edilmektedir.

Bütün hasta ve hasta yakınlarının maske takması gerekmektedir. Bekleme alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilerek oturulması sağlanmaktadır.

Muayenehanede her gün günlük olarak yüzeyler ve bütün kapı kolları antiseptik temizleyiciler ile temizlenmektedir.

Aldığımız önlemler sizlerin sağlığı içindir. Salgının kontrol altına alınması ve daha fazla yayılmaması için herkes tarafından bu dönemde kurallara uyulması son derece önemlidir. Sağlığınız ve sağlığımız için kurallara uyalım.

Sağlık dolu günlerde buluşmak üzere…

Randevu Talep Formu

Randevu için Mesajınızı Yazabilirsiniz