0545 229 55 88 Menu

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisi için hastalık hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, düşük doz ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yapılabilir. Yaşam kalitesini azaltan boyun fıtığının cerrahi müdahale olmadan tedavisi mümkündür.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmektir. Bunun için boyun fıtığı için egzersizler önerilir. Boyun fıtığı egzersizleri sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtığın neden olduğu akut ağrılarda da ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar verilebilir.

Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Boyun bölgesinde bulunan kas spazmını çözmede kuru iğne tedavisi tek başına veya diğer tedavilerle birlikte uygulanabilir. Nadir de olsa boyun fıtığı ameliyatına başvurmak gerekebilir.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun bölgesinde oluşan her ağrı boyun fıtığı ağrısı değildir. Ağrı boyun ve sırta vuruyorsa, boyun düzleşmesi, boyun tutulması gibi rahatsızlıklar da düşünülmelidir. Boyun ağrılarının büyük bir kısmı kas kaynaklı ağrılardır.

Boyunda yedi adet omur vardır ve her iki omur arasında disk denilen yapılar bulunur. Bu disk dokusunun yırtıldığında disklerde bulunan jel benzeri sıvı omurilik kanalına doğru yer değiştirir. Bu nedenle aynı seviyeden çıkan sinirlere ve omuriliğe baskı oluşur. Oluşan bu durum boyun fıtığı olarak adlandırılır.

Boyun Fıtığının Nedenleri

 • Kas sisteminde zayıflık,
 • Dikkatsizce yapılan boyun masajları,
 • Yanlış hareket ve pozisyonlar,
 • Trafik kazası ve travma geçirmek,
 • Uzun süreli masa başında çalışma,
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak yıpranmalar

Boyun Fıtığı Belirtileri

 • Ensede ağrı: Ense bölgesinde herhangi bir darbeye bağlı olmayan bir ağrı hissedilmesi ve bu ağrının uzun bir süre devam etmesi durumudur.
 • Kas spazmı: Boyun bölgesinde bulunan kaslarda istem dışı kasılmalar görülebilir.
 • Boyun hareketlerinde zorlanma: Boyun fıtığı oluştuktan sonra boyunun hareketleri esnasında zorlanmalar oluşur. Boyun rahat hareket ettirilemez.
 • Kola yayılan ağrı: Boyun fıtığının bulgularından biri de tek taraflı olarak ortaya çıkan ve kola doğru yayılan ağrıdır. Fıtığın omurlar ve sinirler üzerinde oluşturduğu bası nedeniyle bu ağrılar ortaya çıkar.
 • Uyuşma: Boyun fıtığı bulgularından biri de uyuşmadır. Kollarda oluşan ağrıyla beraber parmak uçlarına kadar uyuşma oluşabilir.
 • Baş ağrısı: Boyun bölgesini etkileyen ağrılar baş ağrısına dönüşebilir.
 • Uykuda artış gösteren ağrı: Hissedilen ağrılar genelde gece uykudayken daha da şiddetlenir. Bu ağrılar yüzünden uyku problemleri yaşanabilir.
 • Baş dönmesi ve mide bulantısı: Boyun fıtığına bağlı olarak baş dönmesi ve mide bulantısı oluşabilir.
 • Sırttan iki kola kadar uzanan ağrı: En şiddetli boyun fıtığı belirtisi ise sırttan iki kolla kadar uzanan ağrıdır.

Boyun Fıtığı Ağrısı Nereye Vurur?

Boyun fıtığından kaynaklanan ağrılar; sadece boyunda değil, boyunda baskıya maruz kalan sinirin izlediği yolda bulunan kol, el, sırt, bel, omuz gibi bölgelerde de görülebilir. Boyun fıtığında sinir üzerinde oluşan bası nedeniyle ellerde ve kollarda güç kaybı ve uyuşmaya oluşabilir.

Boyun Fıtığı Tanisi Nasil Konulur?

Boyun fıtığı tanısı konulurken aşağıdaki maddeler dikkate alınır.

 • Şikâyetlerin şekli, şiddeti, zamanı
 • Muayene bulguları
 • Radyolojik incelmeler (Servikal MR)

Bu üç maddedeki bulgular tam olarak örtüştüğünde boyun fıtığı tanısı konur.

ağrı tedavisi istanbul

Boyun Ağrısı Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Boyun ağrısına yol açan pek çok hastalık bulunmaktadır. Boyun ağrısının başlıca nedenleri;

 • boyun omurgasında kireçlenme,
 • boyun fıtığı,
 • aşırı kullanıma bağlı ve zedelenme gelişen ağrılar olarak sıralanabilir.

Masa başı işlerde çalışanlar ve uzun süre bilgisayar kullananlarda boyun ağrısı sıklıkla oluşmaktadır. Boyun ağrısına yol açan durumlarda ağrı bazı kişilerde sadece ensede görülür. Bazen de enseden başa, sırta, kollara yayılabilir.

Boyun Ağrısında Cerrahi Olarak Tedavi Gerekir Mi?

Boyun ağrısı tedavisi için öncelikle ağrının kaynağı belirlenmelidir. Ağrının kaynağı belirlendikten sonra tedavi planlanması yapılır. Bazı boyun ağrılarının tedavisinde yalnızca ilaç tedavisi kullanılabilir.

Bir kısım boyun ağrılarının kaynağı boyun fıtıkları ya da tümörler olabilmektedir. Boyun fıtığı durumunda ameliyat dışındaki yöntemlerle de hastalar iyileşebilmektedir.

Ameliyat dışı yöntemlerden en sık kullanılanlardan biri de kuru iğne tedavisidir. Ancak, tedaviye rağmen kas gücü ve duyu kusurunun ilerlemesi ve sinir kökü basısına bağlı ağrının tedavi ile giderilememesi durumunda cerrahi tedavi yöntemi uygulanabilir.

Boyun Ağrısı Tedavisi Nasıldır?

Boyun ağrısı tedavisinde fizik tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Fizik tedavide ile kasların gevşemesi ve yumuşak doku ağrılarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Sinir kökü basısı ile oluşan ağrılarda traksiyon yöntemleri ve kuru iğne tedavisi kullanılabilir.

Boyun ağrılarında ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve antidepresan ilaçlar da kullanılabilmektedir. İlaç tedavisinin mutlaka doktorlar tarafından düzenlenmelidir. Tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın, kalıcı bir iyileşme için boyun egzersiz programı uygulanmalıdır.

Egzersiz programının boyun ağrısı tedavisinde önemli bir yeri vardır ve bu program her hasta için ayrı ayrı düzenlenmelidir. Boyun kası germe egzersizleri, boyun kaslarını güçlendirici egzersizler ve düzeltici egzersizler uygulanabilir.

Boyun ağrısı olan hastalar elle yapılan spinal mobilizasyon ve manipulasyon tedavilerinde fayda görmektedir. Ancak bu tedaviler bu konuda eğitimli ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Yumuşak doku veya boyun eklemlerine ya da epidural aralığa enjeksiyon uygulamaları (Tetik nokta enjeksiyonu ve epidural steroid enjeksiyonu) da yarar sağlamaktadır.

Boyun Ağrılarında Boyunluk Kullanımı

Boyun ağrılarında özellikle erken dönemde boyunluk verilebilir. Bu boyunlukların, uzun süreli kullanımında boyun kaslarında zayıflama ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gelişebilir. Bu nedenle boyunluklar kısa süreli kullanılmalıdır.

Boyun Ağrısından Korunmak Için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Duruş düzgün olmalı ve boyun-sırt bölgesi güçlendirilmeli,
 • Boynun darbeden ve tekrarlayıcı stresten korunmalı
 • Uzun süre masa başında oturulmamalı ve kısa aralar verip ayağa kalkılmalı
 • Düzenli yürüme ve germe egzersizleri yapmalı
 • Çok kalın yastıkla yatılmamalı
 • Uzun süre başı aşağı doğru eğecek aktivitelerden kaçınılmalı
 • Boyna yönelik germe ve güçlendirme egzersizleri uzun dönemde boyun ağrısının tekrarlamasını engeller.

Boyun Düzleşmesi Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi, masa başı işlerde ve özellikle de bilgisayar başında çalışan kişilerin önemli sorunlardan birisidir. Özellikle genç bireylerin sağlığını tehdit eder. Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir yaşam ile boyun düzleşmesinden kurtulabiliriz.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun bölgesinde bulunan omurgaların C şeklinde olması gerekir. Alınan darbe ve bazı rahatsızlıklar boyun bölgesindeki omurga kemiklerinin düzleşmesine sebep olur. Ayrıca duruş bozuklukları ve ani hareketler de bu hastalığa zemin hazırlar.

Boyundaki bu C kıvrımının yok olması durumu boyun düzleşmesi olarak adlandırılmaktadır. Boyun düzleşmesi kişinin hem yaşam kalitesini hem de sağlığını olumsuz yönde etkiler ve iş gücü kaybına yol açar.

Boyun Düzleşmesinin Bazı Nedenleri

 • Yanlış duruş ve oturuş bozuklukları
 • Kemik erimesi hastalığı
 • Egzersiz esnasında boyun bölgesinin zorlanması
 • Islak saçla uyumak
 • Fazla kilolar
 • Uyku sırasında bozuk vücut duruşu

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesinin sık görülen belirtileri aşağıda yer almaktadır.

 • Boyun bölgesinde ağrı: Boyun düzleşmesi belirtileri arasında ilk karşımıza çıkan sorun boyun ağrısıdır. Bu ağrı çeşitli şiddette görülebilir.
 • Boyun hareketlerinde kısıtlılık: Boyun düzleşmesi belirtileri arasında sık görülenlerden bir de boyun hareketlerinde kısıtlılıktır. Başınızı sağa sola döndürürken yaşanan zorluklar boyun düzleşmesinin bir işareti olabilir.
 • Baş dönmesi: Bu bulgu birçok sağlık sorununa işaret eden belirtilerden birisidir. Damarların gerilmesi ile ortaya çıkar. Baş dönmesi yaşam kalitenizi düşür.
 • Boyun duruşunda farklılıklar: Dışarıdan fark edilebilecek boyunda duruş farklılıkları meydana geldiyse boyun düzleşmesi olabilir.

Boyun Düzleşmesi Teşhisi Nasil Konur?

Boyun düzleşmesi muayene ve sonrasında yapılacak görüntüleme yöntemleri ile tanı konulur.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıldır?

Boyun düzleşmesi tedavisi hastalığın derecesine göre değişmektedir. Eğer rahatsızlık henüz sinirlere baskı yapacak şekle gelmemiş ise boyun egzersizleri önerilir. Aynı zamanda ağrıların dinmesi için boyunluk ve ağrı kesici ilaç kullanmanızı tavsiye edilebilir.

Fizik tedavi yöntemleri ve kuru iğne tedavisi boyun düzleşmesi tedavisinde etkili yöntemlerdendir. İlerleyen güç kaybı görülüyor ise doktorunuz cerrahi operasyon önerebilir.

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması, toplumda sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Masa başı çalışma, uzun süre yanlış pozisyonda oturma ve başı desteklemeyen yastıkta uyuma boyun tutulmasına neden olabilir. Ayrıca boynun uzun süre soğuk havaya maruz kalması da boyun tutulması oluşturabilir.

Boyun tutulması, kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir problemdir.

Boyun tutulması ile baş ve boyun bölgesinde hareket kısıtlılığı oluşur. Düşme ve çarpma sonucunda meydana gelen boyun tutulmaları ciddi sorunlara neden olabilir ve böyle bir durumda doktora başvurulmalıdır.

Boyun tutulması genellikle geceleri yanlış ve ters yatış pozisyonlarından kaynaklanır ve genellikle de sabah uyandıktan sonra fark edilir. Boyun omurları arasında kaslar vardır ve bu kaslarda çeşitli nedenlere bağlı oluşan kasılmalar boyun tutulmasına neden olur.

Ayrıca boyun fıtığından kaynaklı olarak boyun tutulması da gelişebilir. Boyun tutulması nedeniyle kişi kafasını sağa, sola ve yukarı çevirmekte zorlanır. Boyun tutulması sonucunda kaslardaki kasılma nedeniyle ağrı da oluşur.

Boyun Tutulması Tedavisi Nasil Olmalı?

Boyun tutulması durumunda evde kolayca uygulayabileceğiniz çeşitli egzersiz yöntemleri vardır. Düzenli olarak uygulayacağınız 10-15 dakikalık egzersizler ile kasların rahatlaması sağlanabilir. Boyun egzersizlerinde boynu fazla zorlanmamalıdır.

Yine boyun tutulması tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir.

Ayrıca soğuk ve sıcak kompres uygulaması da yapılabilir. Öncelikle soğuk kompres uygulaması sonra ise sıcak kompres uygulanması önerilir. Kuru iğne tedavisi de boyun tutulması tedavisinde hızlı etkili bir tedavi yöntemidir.

 

© Habib Bostan. All RIghts Reserved.

COVID-19 TedbirleriDetaylar

Değerli Hastalarımız:

COVID-19 Nedeniyle Kliniğimizde Aldığımız Önlemler Salgını Nedeniyle Aldığımız Önlemler COVID-19 (Koronavirüs) Salgını nedeniyle korunma amaçlı önlemler alarak hastalarımızı tedavi etmeye devam etmekteyiz. Çünkü siz değerli hastalarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir.

Kliniğimizde aşağıdaki önlemleri almaktayız. Randevu aşamasında hastalar öncelikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonu şikayetleri açısından sorgulanmakta, şikâyeti olan hastalar salgın döneminde kliniğimize kabul edilmemektedir. Aynı anda birden fazla hastanın karşılaşmasını önlemek için randevu saatleri her hasta için 30 dakika olarak ayarlanmıştır. Hastalarımızın yanında refakatçi olarak en fazla 2 kişi kabul edilmektedir.

Bütün hasta ve hasta yakınlarının maske takması gerekmektedir. Bekleme alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilerek oturulması sağlanmaktadır.

Muayenehanede her gün günlük olarak yüzeyler ve bütün kapı kolları antiseptik temizleyiciler ile temizlenmektedir.

Aldığımız önlemler sizlerin sağlığı içindir. Salgının kontrol altına alınması ve daha fazla yayılmaması için herkes tarafından bu dönemde kurallara uyulması son derece önemlidir. Sağlığınız ve sağlığımız için kurallara uyalım.

Sağlık dolu günlerde buluşmak üzere…

Randevu Talep Formu

Randevu için Mesajınızı Yazabilirsiniz