Auralı Migren Nedir?

Migren ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir ve atakların sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Migrene neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır ve episodik migren, kronik migren, auralı migren gibi çeşitleri vardır.

Migren tedavisi  hakkında bilgi almak için migren tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren baş ağrılarını diğer ağrılardan ayırt eden en önemli özelliği ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulgulardır. Bu bulgular aura olarak isimlendirilir.

Aura terimi, migren baş ağrılarının gelişiminden kısa bir süre önce veya gelişim sırasında ortaya çıkan nörolojik rahatsızlıkları tanımlamak için kullanılır. Auralı migren yaygın olarak görülen bir migren türüdür.

Migren baş ağrısı yaşayanların %25-30’u aura semptomlarını yaşar. Bazı insanlar migren aurasını semptomları genellikle baş ağrısından önce geliştiği için “uyarı işareti” olarak tanımlar.

Migren aura semptomları genellikle 5-20 dakikalık bir sürede ortaya çıkar ve genellikle 60 dakika içinde ve uzun süreli etkiler oluşmadan ortadan kaybolur.

Tedavi olmadan, migren baş ağrısı atağı 4 saat ile 3 gün arasında sürebilir. Migren ataklarının oluşumu ise çok seyrek olarak ayda birkaç kez değişir.

Auralar üç ana formdan birini alabilir. Bunlar görme bozuklukları, fiziksel duyumlar ve konuşma veya dil zorlukları şeklinde görülür.

Görsel Auralar:

Aşağıda migren aurasıyla ilişkili görsel değişiklikler bulunmaktadır.

 1. Görme alanında kör noktalar
 2. Renkli lekeler
 3. Parlak yıldızlar
 4. Gözlerin önünde yanıp sönen ışıklar
 5. Tünel görüşü
 6. Zig zag hatları

Migren aurasında oluşan bu görüntüler göz kapatıldığında da devam eder. İnsanlar ayrıca migren atağı sırasında geçici görme kaybı veya körlük yaşayabilirler. Auralı migren belirtileri aşağıda açıklanmıştır.

Fiziksel Duyum Auraları:

Bazı insanlarda auralar, karıncalanma, uyuşma ve baş dönmesi gibi fiziksel duyumları şeklinde görülür. Bu duyumlar, vücudun bir tarafında başlayıp yavaş yavaş diğer bölgelere yayılır. Fiziksel aura duyumları şunları içerebilir:

 1. Kollarda ve bacaklarda iğnelenme
 2. Uyuşma veya karıncalanma hissi
 3. Baş dönmesi
 4. Bir tarafta kas zayıflığı
 5. Konuşma veya dil zorluğu

Migren atakları sırasında, bazı insanlarda başkalarıyla konuşma veya iletişim kurmayı zorluğu oluşabilir. Kullanacağı doğru kelimeleri bulmakta ve konuşmada zorlanırlar.

Diğer Belirtiler:

 • Hafıza değişiklikleri
 • Korku duyguları
 • Karışıklık
 • Nadiren, kısmi felç veya bayılma

Auralı Migren Çeşitleri:

Auralı migren oldukça yaygındır ve migrenli her hasta aura yaşayabilir. Bununla birlikte, bazı migren alt tipleri özellikle auralar içerir. Auralara neden olan diğer nadir migren türleri şunlardır:

1.  Hemiplejik Migren:

Hemiplejik migren vücudun bir tarafında geçici zayıflık veya felç içeren nadir bir migren türüdür. Diğer semptomları iğneleme ve uyuşmadır. Oluşan bu zayıflık genellikle 24 saat içinde kaybolur.

2.  Beyin Sapı Auralı Migren:

Daha önce baziler tipi migren olarak bilinen beyin sapı auralı migren nadir görülür. Bir araştırmaya göre auralı migren yaşayan insanların yaklaşık %10’unda görülmektedir ve en yaygın belirtiler şöyledir:

Baş dönmesi, konuşma bozukluğu, kulak çınlaması ve çift görme. Beyin sapı auralı migrenin zaman zaman aura ile migren yaşayan herkesin başına gelebilir.

3.  Retina Migren:

Migren aurasının nadir görülen bir başka alt tipidir. Geçici körlüğe veya o gözde yanıp sönen ışıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Auralı Migren Nedenleri

Migrenin kesin nedenini tam olarak henüz bilinmemektedir. Auralı migren için tetikleyiciler şunları içerir:

Alkol tüketimi, özellikle

 • Kafein tüketimi
 • Şarap
 • Parlak ışıklara veya güçlü güneşe maruz kalma
 • Eski peynirler
 • İşlenmiş gıdalar ve monosodyum glutamat gibi gıda ve gıda katkı maddeleri
 • Kadınlarda hormonal dalgalanmalar (örneğin hamilelik, menstruasyon veya oral kontraseptifler nedeniyle)
 • Yoğun fiziksel aktivite veya aşırı zorlama
 • Uyku eksikliği veya çok fazla uyumak
 • İlaçlar (tansiyon ilaçları, oral kontraseptifler gibi)
 • Stres
 • Duman, parfüm veya benzin gibi güçlü kokular
 • Hava değişiklikleri veya barometrik basınç değişiklikleri

Auralı Migren Dahil Olmak Üzere Migren Gelişme Riskini Artıran Faktörler:

Cinsiyet: Kadınlarda migren gelişme olasılığı erkeklerden daha fazladır

Yaş: Migren en çok 18-44 yaşlarında görülür.

Aile öyküsü: Migrenli kişilerin ortalama % 90’ında aile öyküsü vardır.

Auralı Migren Tedavisi

Auralı migren için tedavi seçenekleri diğer migren türlerine benzer. Tedavi hastanın semptomlarının sıklığına ve şiddetine bağlıdır. Migren tedavisi genel olarak ilaç ve ilaç dışı tedavi olmak üzere ikiye ayrılır.

Hastalarımız genel olarak ilaç kullanmadan tedavi olmak istemektedirler. Bu nedenle kuru iğne tedavisi ve oksipital sinir blokjı tedavileri tercih etmektedirler.

Migren ağrısı hastalarında ilaç dışı tedavi seçeneği olarak kuru iğne tedavisi kullanılabilir. Kuru tedavisi, migren atakları ve ağrısının rahatlatmasına yardımcı olur. Ancak ağrıyı ortadan kaldırmak ve kalıcı değişiklikler yapmak için birden fazla tedavi seansına ihtiyaç vardır.

Kronik baş ağrısı olan hastaların çoğunda ağrıların boyundan veya daha spesifik olarak kafatasının tabanından kaynaklandığı bildirmektedir. Oksipital sinir blokları genellikle, boyun, migren ve küme baş ağrıları gibi durumlardan kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde etkilidir.

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar, baş ağrısı atakları sırasında ağrıyı ortadan kaldırmada ya da eşlik eden bulantı ve kusma gibi bulguları durdurmaya yardımcı olur.

Ayrıca sık oluşan baş ağrısı ataklarının sıklığını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Migren tedavisinde kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır.

Auralı migren hastalarında aşağıdaki semptomlar varsa bir doktora görünmelidir:

 1. Hemen başlamak
 2. Bir saatten fazla sürüyor
 3. Sadece bir gözde meydana gelir

Bu durumlarda, inme veya retina yırtığı gibi daha ciddi durumları ekarte etmek için testler yapılmalıdır.

Aura yaşamak bazen baş ağrısı yaşamaktan daha ağır bir durumdur. Migrenli hastaların genel olarak yaşam kalitesini düşüktür.

4.5/5 (2 Reviews)