topuk dikeni prp tedavisi

Topuk Dikeni PRP Tedavisi

Topuk dikeni PRP tedavisi ile başarı ile tedavi edilmektedir. Ayak tabanında bulunan plantar fasya isimli zarın topuk kemiğine bağlandığı bölümün kronik olarak zedelenmesi sonucu topuk dikeni gelişir.

Her insanın ayağının iç kısmında bir çukurluk bulunur ve bu çukurluk sayesinde ayağa gelen yükler dengeli bir şekilde dağıtılır. Böylece yumuşak dokular ve kemiklere aşırı yük gelmesi önlenir.

Ayağın arkının çökmesi, aşırı ayakta kalma, uzun yürüyüşler ve kötü ayakkabı alışkanlıkları gibi durumlarda bu arkı destekleyen plantar fasya adlı taban zarında gerginlik oluşur. Oluşan bu gerginlik ve bası sonucu plantar fasyanın topuk kemiğine yapıştığı yerde yumuşak doku ödemi oluşturur.

Hastalık ilerledikçe bu zar kalınlaşır ve topuk kemiğine yapıştığı noktada kronik zedelenmeler (enflamasyon) ortaya çıkar. Enflamasyon olarak değerlendirilen bu durum mikropsuz bir iltihaplanmadır. Sonuçta, ayak tabanı zarının topuk kemiğine bağlandığı kısımda oluşan bu hadise topuk dikeni olarak adlandırılır.

Plantar faysa ayak tabanında uzunlamasına seyreden kalın liflerden oluşmaktadır. Plantar fasyanın enflamasyonu plantar fasiit olarak isimlendirilir. Topuk kemiğinin dibinde oluşan enflamasyon daha önce de bahsettiğimiz gibi topuk dikeni denir.

Topuk dikeni genellikle plantar fasiitin ileri evrelerinde görülür. Plantar fasyada oluşan iltihap topuk ağrısına ve topuk sertliğine yol açar.

Topuk dikeni ve Plantar Fasiit’in en önemli bulgusu topuk ağrısıdır. Bu ağrı özellikle sabahları kalkılınca ilk ilk birkaç adımda rahatsız edicidir. Yanı hasta sabah kalktığında bir süre topuğuna basamaz. Hastalık ilerledikçe sabah yataktan kalktıktan sonra ağrılar gün içine yayılmaya başlar. Sert tabanlı ve topuklu ayakkabılar rahatsız edici olabilir.

Ağır vakıalarda ise artık ayakta durulan her an rahatsız edici hale gelir. Uzun süre ayakta durma ağrıları artırmaktadır. Bu vakıalarda ağrılar istirahat halinde bile devam edebilir.

Topuk Dikeni ve Plantar Fasiit Rahatsızlığının Sebepleri

· Sürekli sert zeminlerde yürüyenlerde

· Uygun olmayan ayakkabı giyenlerde

· Normal dışı yürüme şekli ile düzgün olmayan zeminlerde yürüyenlerde

· Çok uzun koşu ve spor aktiviteleri yapanlarda

· Ayakta kalmayı ve çok yürümeyi gerektiren meslek sahiplerinde

· Gebelerde

· Ayak kavsi düz ya da yüksek olanlarda

· Aşırı kilo ve ileri yaşlı olanlarda

Topuk dikeni ve plantar fasiit tanısı, hastanın öyküsü ve yapılan muayenesi ile konulur. Bu aşamada MR ve bazen Ultrason görüntüleme ile fasyada (taban zarı) ödem ve kalınlaşma tespit edilebilir.

Topuk dikeni ve plantar fasiit tedavisi için öncelikle; ağrı kesici ilaçlar, ağrı kesici kremler eşliğinde masaj ve soğuk uygulama önerilir. Masaj uygulaması ayak parmaklarını geriye çekerek topuk üzerine 5 dakika soğuk uyguladıktan sonra ağrı kesici kremler sürülerek yapılmalıdır.

Masajla birlikte yumuşak tabanlı ayakkabı kullanılması bu hastaların çoğunun şikayetlerini azaltır.

Topuk Dikeni Tedavisi

Masaj ve soğuk uygulamasından fayda görmeyen hastaların tedavisinde ise başka seçenekler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en sık uygulanılan, plantar fasyaya enjeksiyon uygulanmasıdır. Enjeksiyondan önce hastanın ağrı duymaması için lokal anestezik içeren iğne yapılır.

Enjeksiyon için kortizon, ozon ve hastanın kendi kanından hazırlanan PRP kullanılabilir.

Ozon tedavisi güvenli, etkili ve bilimsel bir tıbbi uygulamadır. Ozon tedavisi hakkında bilinmesi gereken en önemli özellik, hastaya ve hastalığa özel olarak vücuda farklı yollarla verilebilmesidir.

Ozon tedavisi ile dokuların ve organların oksijen ihtiyaçlarının daha iyi karşılanmaktadır. Ayrıca ozon gazının ağrı giderici ve antienflamatuar etkisi de mevcuttur. Bu nedenle topuk dikeni ozon tedavisi ile tedavi edilebilir.

PRP İngilizce olarak “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinin kısaltması ile oluşturulmuştur. Bu yöntemde kullanılan ilaç hastanın kendi kanından hazırlandığı için doğal bir tedavi yöntemidir.

PRP yüksek oranda büyüme faktörleri içerir. Zedelenmenin bulunduğu plantar fasya ve topuk dikeni bölgesindeki yapıların iyileşmesini hızlandırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda diğer tedavilerle sonuç alınamayan topuk dikeni vakalarında yüz güldürücü sonuçlar bildirilmiştir. 

PRP tek başlarına dokuya verildiğinde içeriğinde bulunan büyüme faktörlerini hemen ortama bırakmazlar. Bunun için bu faktörlerin aktife edilmesi ve uyarılmaları gerekir.

Ozon gazı da trombositlerde bulunan büyüme faktörlerini hızlı bir şekilde aktife eder. Ozon eklenen PRP uygulamalarının sonuçlarının daha iyi olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir.

Sağlık sorunu nedeniyle enjeksiyon uygulanması sakıncalı olan veya bu tedaviden olumlu cevap alamayan hastalara, şok dalga (ESWT) ve lazer tedavisi uygulanabilir.

Topuk dikeni ve plantar fasiit yavaş yavaş başlayan bir hastalık olduğu gibi iyileşmesinin de hemen olmayacağı unutulmamalıdır. Topuk dikeni ve plantar fasit sorunu olan hastalarda çok nadir ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde ameliyat en son seçenektir.

5/5 (1 Review)