proloterapi tedavisi

Proloterapi Nedir?

Proloterapi nedir denildiğinde şöyle tanımlayabiliriz. Proloterapi yaralanmış ve bu nedenle ağrılı bölgelere proliferatif ve irritan solüsyonların enjeksiyonudur. Bu enjeksiyon ile vücudun kendi doğal iyileşme mekanizmaları uyarılır. Proloterapi için hipertonik dekstroz (şekerli serum) ve lokal anestezik maddeler kullanılır.

Vücudun destek yapıları ve eklemlerin stabilizasyonunu sağlayan yapılarda (tendon ve ligamanlar) hasar olduğunda kronik ağrılar oluşur ve bu ağrıların tedavisinde ağrı kesiciler kullanılır. Özellikle bu tür doku hasarı nedeniyle oluşan kronik ağrı tedavisinde ağrı kesiciler ilaçlar başarılı olamamaktadır. Ayrıca ağrı kesici ilaçların kemik iliğinden böbreklere, karaciğerden eklem kıkırdağına kadar pek çok organ üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Proloterapi, bu tür ağrıların tedavisinde kullanır ama esas olarak ağrı kesici bir özelliği yoktur. Ağrıya neden olan dokudaki bozukluğun düzeltir. Yanı dokunun tekrardan yapılanması ve güçlenmesinde fayda sağlar. Hasar oluşmuş dokuda oluşan iyileşme ağrıyı ortadan kaldırır. Ağrıya neden olan doku hasarı ortadan kalktığı için ağrı oluşmaz.

Proloterapi Nedir ve Nasıl Etki Gösterir?

Proloterapi, hasarlanan dokulardaki ağrıyı gidermek için çeşitli solüsyonların enjeksiyonunu içerir. Proloterapi için genellikle dekstroz çözeltisi tercih edilmektedir. Dekstroz dokuda tahriş edici özelliktedir. Dokuda oluşan bu tahriş vücudun iyileşmesini tetikler. Böylece vücutta bulunan tamir edici faktörler aktive olur. Bu süreçte dokudaki hasarlı bölge güçlendirilmeye ve onarılmaya başlar. Hasarlı ekleme proloterapi uygulaması ile eklem bağlarının güçlenir. İlerleyen zamanda eklem stabilize olur. Eklem daha iyi desteklendiğinde ise ağrı kaybolabilir. Proloterapi genellikle yaralanma bölgesinde veya zayıflamış alanda etkili olması için birkaç seans uygulanması gerektirir. Uygulamadan hemen sonra tamir mekanizmaları devreye girer ve yaklaşık olarak 3 ay kadar bu süreç sürer.

Proloterapi Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Direkt grafi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi taraması gibi görüntüleme yöntemleri ile tedavisi planlanan bölge değerlendirir. Sonrasında enjeksiyonların yapılacağı noktalar belirlenir ve bu noktalardaki cilt alkolle temizler. Daha sonra, ağrıyı azaltmak için lokal anestezi uygulanır. Proloterapiden en az üç gün önce antiinflamatuar ilaçlar almayı bırakmanız önerilir. Kanama eğilimine neden olabilen kan sulandırıcı ilaçlar da işlemden belli bir süre önce doktor kontrolünde kesilebilir.

Proloterapi Nasıl Uygulanır?

Proloterapi işlem öncesi hazırlık dahil olmak üzere, yaklaşık 30 dakika veya daha az bir sürede tamamlanır. Lokal anestezi uygulaması sonrası hasarlı bölgelere dikkatli bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedaviden sonra, hasta belli bir süre istirahat eder ve sonra da evine dönebilir.

Proloterapi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlemden hemen sonra hafif şişlik ve sertlik sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Fakat bu durum hızlı bir şekilde düzelir. Hastaların çoğu aynı gün ya da bir gün sonra normal aktivitelere devam edebilir. Bazı hastalarda morarma, rahatsızlık, şişme ve sertlik gibi durumlar bir hafta kadar sürebilir. Proloterapi sonrası ateşin eşlik ettiği şiddetli ağrı durumunda enfeksiyon düşünülmelidir. Bu durumda acilen tıbbi yardım alınması şarttır. Proloterapi için dört haftada bir uygulanan yaklaşık 3 ila 6 tedavi seansı önerilmektedir.

Proloterapi Türleri Nelerdir?

Enjeksiyon için farklı proloterapi çözeltileri kullanılabilir. Bunlar tedavi edilen probleme göre seçilir. Proloterapi tipleri;

 • Proinflamatuar dekstroz,
 • Prolozon,
 • PRP (trombosit bakımından zengin plazma)
 • Kök hücre (kemik iliğinden veya yağdan)

Dekstroz Çözeltisi

Dekstroz, dokuda büyüme faktörlerinin salınımını tetikleyen bir çözeltidir ve hasarlı dokuya enjekte edilir. Dokuda uyarılan büyüme faktörleri, tendonların, bağların ve diğer yumuşak dokuların büyümesini ve onarımını sağlar.

Platelet Açısından Zengin Plazma (PRP)

PRP (trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma) kişiden bir miktar kan alındıktan sonra, alınan kanın özel bir işlemle plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazmanın çoğu “trombosit (platelet)” olarak isimlendirilen hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Aynı zamanda içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli rol oynarlar. Cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri, ciltteki çatlakların giderilmesi, saç dökülmesi ve ağrı tedavisinde PRP tedavisi uygulanır.

Prolozone

Prolozone enjeksiyonlarında bir ozon çözeltisi kullanılmaktadır. Ozon enjeksiyonu genellikle yumuşak doku yaralanmaları, eklemlerdeki ağrılar, sırt ağrıları ve siyatik tedavisinde kullanılır.

Kök Hücre

Proloterapi için kök hücreler hastanın kendi kemik iliğinden veya yağ dokusundan elde edilmektedir. Toplanan bu hücreler, çeşitli doku yapılarında diğer hücrelerin yerini alma ve iyileşmeyi uyarma özelliğine sahip hücrelerdir.

Proloterapi Hangi Hastalıklar Tedavisinde Kullanılır?

Proloterapi çoğunlukla yaralı eklemleri ve bağları tedavi etmek amacıyla kullanır. Aşağıda sayılan vücut alanlarında da proloterapi kullanabilir;

 • Sırt
 • Dizler
 • Kalçalar
 • Omuzlar
 • Diğer eklem ve bağlar

Proloterapinin kullanıldığı rahatsızlıklardan bazıları;

 • Spor yaralanmaları
 • Sırt ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Karpal tünel sendromu
 • Kısmen yırtık tendonlar, bağlar ve kıkırdak

Tedavi alanları sadece bunlarla sınırlı değildir. Daha farklı kas-iskelet sistemi ağrılarında da kullanılabilir.

Proloterapi’nin Riskleri Var Mıdır?

Proloterapi, genel anestezi uygulanmasını ve hastanede yatmayı gerektirmemektedir. İyileşme süresi cerrahiye göre çok daha kısadır ve enfeksiyon oranı daha azdır. Proloterapi genellikle güvenli olarak kabul edilir. Nadir durumlarda, tedaviden sonra enfeksiyon oluşabilir ve bu durumda tedavi için hastaya antibiyotik verilir. Proloterapi en büyük risk, bir sinire çok yakın yapılan enjeksiyondan kaynaklanan sinir hasarıdır.

0/5 (0 Reviews)