Kronik Ağrı, Depresyon ve Anksiyete Bozukluğu İlişkisi

Ağrı, depresyon ve anksiyete bozukluğu yakından ilişkilidir. Depresyon ve anksiyete ağrıya neden olabilir ve ağrı da depresyona ve anksiyeteye neden olabilir.

Postherpetik Nevralji

Postherpetik nevralji, zona hastalığının en karşılaşılan komplikasyonudur. Zona hastalığının neden olduğu ağrı ve ciltte oluşan döküntü kaybolduktan sonra da ağrı devam ederse, postherpetik nevralji olarak isimlendirilir.

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, omurgada ağrı ve sertliğe neden olan, nadir görülen ve eklemleri tutan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle belin alt kısmından başlar.

Zona Hastalığı

Zona, suçiçeğine neden olan “varicella zoster” virüsünden kaynaklanır. Su çiçeği geçiren herkeste zona geliştirebilir. Suçiçeği iyileştikten sonra, virüs sinir sistemi içinde yıllarca uykuda kalabilir.

Boyun Kütletme Fıtık Yapar Mı

Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantı kısmına denir. Başımızı destekler ve başın farklı yönlere hareket etmesini sağlar. Kafadan başlayıp gövdeye geçen büyük damarları, omuriliği, kola giden sinir liflerini içerir ve bu yapıları korur.

Kolajen Nedir Ne İşe Yarar

Kolajen vücutta en fazla bulunan proteindir. Kolajen, çeşitli vücut parçalarını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir. Tendonlar, eklemler, bağlar, cilt ve kaslar bu proteinden oluşur.

Baker Kisti

Baker kisti, dizin arkasında şişkinlik ve gerginlik hissine neden olan içi sıvı dolu  yumuşak bir kitledir. Genellikle diz ekleminde artrit veya kıkırdak yırtığı gibi oluşan bir sorunun sonucudur. Artrit veya kıkırdak yırtığı diz ekleminin çok fazla sıvı üretmesine neden olur ve bu da bir Baker kisti oluşumuna yol açabilir.

Siyatik Tedavisi

Siyatik tedavisi hem cerrahi olmayan hem de cerrahi yöntemleri içerebilir. Siyatik tedavisinde en önemli noktayı bu yazımızda anlattık.

fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi için özel olarak hazırlanan serumlar ve kuru iğne uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Nöropati Tedavisi

Nöropati sonucu oluşan ağrı genellikle standart ağrı tedavilerine iyi yanıt vermez ve zamanla daha iyi olmak yerine daha da kötüleşebilir. Nöropati oluşan insanların hayat kaliteleri azalır ve çekilmez bir hale gelebilir. Bunun için nöropatinin ne olduğu ve nöropatinin nedenlerini bilmek gerekir. Nöropatinin ne olduğu, nasıl ağrıya neden olduğu ve nöropati tedavisi için nelerin yapıldığı aşağıda kısaca anlatılacaktır.

Doktor Maskesi Nasıl Takılır

COVID-19 virüsü nedeniyle kullandığımız maskelerimizi en doğru şekilde kullanmalı ve imha etmeliyiz. Peki bunu en doğru şekilde nasıl yapabiliriz?

Donuk Omuz

Yapışkan kapsülit olarak da bilinen donuk omuz, omuz ekleminde sertlik ve ağrı ile karakterize bir durumdur. Belirti ve semptomlar tipik olarak yavaş yavaş başlar, zamanla kötüleşir ve sonra genellikle bir ile üç yıl içinde düzelir.

Ozon Tedavisi ve Koronavirüsü

Ozon tedavisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bu amaçla yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. Yine ozonun bakteriler, virüsler ve mantarları öldürdüğü de bilinmektedir. Virüsler üzerine etkisini zarf olarak isimlendirilen yapılarını bozarak yapmaktadır.

Dizlerden Neden Ses Gelir

Dizinizden gelen çıtırtı sesi krepitus olarak adlandırılır. Dizinizde başka bir belirtiniz yoksa, krepitus için özel bir tedaviye gerek yoktur. Krepitus, eklem hareketi sırasında kıkırdağın eklem yüzeyine veya diz çevresindeki diğer yumuşak dokulara sürtünmesi sonucu oluşur.

Diyabetik Ayak

Şeker Hastalığı (Diyabetes mellitus), kronik bir hastalıktır ve bu hastalık tüm vücut sistemlerinde hasara neden olabilmektedir.

Diyabete bağlı vücutta oluşan komplikasyonlar uzun sürede ortaya çıkmaktadır. Böbrekler, sinirler ve göz komplikasyonları gibi. Ancak ayak yaraları ani olarak görülebilir ve hızlı ilerler. Bir anda ayağı ve hayatı tehdit eden bir boyuta ulaşabilir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir

Bağışıklık sisteminin görevi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı vücudu savunmaktır. Bazı durumlarda bu görevinde başarısız olur. Böyle bir durumda mikrop vücudu başarılı bir şekilde işgal eder ve hastalık oluşur. Vücutta gerçekleşen bu sürece müdahale etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek mümkün mü?

Kondromalazi Patella

Kondromalazi patella, diz kapağı kıkırdağında yumuşama veya diz kapağında kireçlenme olarak açılanabilir. Bu sorun diz kapağı kemiği olan patellanın alt yüzeyinde bulunan kıkırdak tabakanın bozulması ve yumuşaması ile kendini gösterir. Genç sporcularda ve diz ekleminde kireçlenme (osteoartrit) olan yaşlılarda daha fazla görülür.

Vitamin ve Mineral Tedavisi

İntravenöz vitamin ve mineral tedavisi, belirli durumlar için çok yararlı olan benzersiz ve güçlü bir tedavi seçeneğidir. Çünkü bu tedavi ile daha iyi sonuçlar daha hızlı elde edilir.

Auralı Migren Nedir

Migren ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir ve atakların sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Migrene neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır ve episodik migren, kronik migren, auralı migren gibi çeşitleri vardır.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır

Ekstremitelerde bulunan ve iyileşmeyen yara gibi durumlarda, hasarın bulunduğu bölgeye ozon lokal olarak uygulanır. Torba içine alınan ekstremiteye ozon gazı direkt olarak verilir.

Bu yöntem bölgede bulunan enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmakla kalmayıp yaranın da iyileşmesini hızlandırır. Majör ozon terapisiyle beraber uygulandığında çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.